Home » Kimim ?

Kimim ?

Paylaşmak için...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

melike ilgünMELİKE İLGÜN

Kanal E, Kanal 6, Radikal, Kanal D ve Show TV’de haber muhabiri olarak çalıştı. Kanal 6’da haftasonu ana haber bültenini, Show TV’de hafta içi her gece yayınlanan Melike İlgün ile Son Haber programını hazırlayıp sundu. Kanaltürk televizyonunun gazeteci kurucuları arasında yer aldı, 4 yıl boyunca Kanaltürk’ün ana haber sunuculuğunu ve haber editörlüğünü yaptı. Gazeteport’ta köşe yazıları yazdı, haftalık röportajlar yaptı. Yaptığı haberlerle birçok kez ödül alan İlgün, 2008 yılında televizyonculuğu ve gazeteciliği bıraktı.

Gerçekle kurgunun iç içe geçtiği dönem romanları ‘Kemal’e Eren Kadınlar’ 2009’da, ‘Enver Paşa’nın Sultanı’ 2011’de, ‘Bir Başvekil Sevdim’ 2013’de, ‘Paramparça’ 2018’de, ‘Beni Hep böyle Hatırla’ 2021’de yayınlandı. ‘İstanbul’un Sakinleri’ isimli İstanbul’un sokak hayvanlarını anlatan öykü kitabında “Bana Ne” isimli öyküsüyle yer aldı.

İlgün, Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ’un ’20. Yüzyılın En Büyük Lideri Mustafa Kemal’ kitabını Başbuğ’la beraber çalışarak sahneye uyarladı. Mucize isimli oyun 2016- 2017 sezonunda Müjdat Gezen Tiyatrosu’nca sergilendi. Melike İlgün, ilk kitabı ‘Kemal’e Eren Kadınlar’ ın senaryosunu yazarak tiyatroya uyarladı, Devlet Tiyatrosu repertuarına giren oyunun sahnelenme hazırlıkları sürüyor.

İlgün’ün çocuklar için yazdığı  Salyangoz Sali, Arı Vızkafa ve Uğurböceği Uçuç 2019’da, “Karınca Kardo” 2021’de yayınlandı. Çocuklara doğayı yakın kılmayı amaçlayan kitaplar Türkiye genelinde birçok ilkokulda kaynak kitap olarak müfredata alındı.

İlgün, halen Müjdat Gezen Sanat Merkezi  Konservatuarı Yaratıcı Yazarlık Bölümü’nde dersler veriyor. Kurucu ortağı olduğu İlgün Eğitim ve Danışmanlık’ta ise yazılı ve sözlü iletişim alanındaki deneyimlerini,  hazırladığı eğitim programlarıyla çeşitli şirket ve kurumlardaki profesyonellerle paylaşıyor.

Evli ve Ayşe, Yasemin ve kedi Memo’nun annesi.

Comments are closed.